مقدمه
ارز دیجیتال نوعی از دارایی است که فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است و به آن پول دیجیتال، پول الکترونیکی و یا ارز الکترونیکی نیز می گویند. ارزهای دیجیتال فیزیکی نیستند و فقط به صورت دیجیتال در دسترس هستند. تراکنش های مربوط به ارزهای دیجیتال نیز با استفاده از رایانه یا کیف پول الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه های تعیین شده، انجام می شود. ارزهای دیجیتال دارای کاربرد مشابه ارزهای فیزیکی هستند. می توان از آنها برای خرید کالا و پرداخت هزینه خدمات استفاده کرد. ارزهای دیجیتال همچنین تراکنش های فوری را امکان پذیر میکنند که میتوانند به طور یکپارچه انجام شود.  ارزهای دیجیتال امکان تعامل مستقیم در یک شبکه را فراهم می کنند. به عنوان مثال، یک مشتری می تواند تا زمانی که یک فروشنده در یک شبکه قرار دارد، مستقیماً به او پول پرداخت کند. حتی هزینه های مربوط به تراکنش های ارز دیجیتال بین شبکه های مختلف در مقایسه با هزینه های ارزهای فیزیکی یا فیات نسبتاً ارزانتر است. ارزهای دیجیتال می توانند هزینه کلی یک تراکنش را با حذف واسطه هایی که به دنبال رانت اقتصادی از پردازش تراکنش هستند،  ارزان تر کنند. در این مقاله قصد داریم تا به نحوه انجام تراکنش ها و مسائل پیرامون آن بپردازیم.

تراکنش در ارزهای دیجیتال چگونه انجام میشود؟

تراکنش در ارزهای دیجیتال چگونه انجام میشود

به طور کلی تراکنش، انتقال ارزش ارز دیجیتال در بلاک چین است. به عبارت بسیار ساده تراکنش به زمانی گفته میشود که شرکت کننده A مقدار مشخصی از ارز دیجیتال خود را به شرکت B انتقال می دهد. ارز دیجیتال از رمزنگاری کلید عمومی برای اطمینان از یکپارچگی تراکنش های ایجاد شده در شبکه استفاده می کند. برای انتقال، هر کاربر دارای جفت کلید عمومی و کلید خصوصی است و ارز دیجیتال خود را توسط آن ها کنترل می کند. با استفاده از کلید خصوصی مرتبط با بیت کوین، کاربر می تواند تراکنش ها را امضا کند و در نتیجه ارزش دارایی را به مالک جدید منتقل کند. سپس تراکنش در شبکه پخش می شود تا در بلاک چین گنجانده شود.
برای بهتر نشان دادن نحوه انتقال ارزش ارزهای دیجیتال یک نمونه تراکنش را بررسی می کنیم. 
یک تراکنش دارای سه بخش اصلی است: 
۱- ورودی: شامل ارز دیجیتالی است که فرد می خواهد ارسال کند.
۲- خروجی ها: شامل کلید عمومی فرد دریافت کننده ارز دیجیتال یا آدرس آن است. 
۳- مقدار: مقدار ارز دیجیتالی که فرد قصد دارد آن را ارسال کند. 
یک تراکنش می تواند شامل چندین ورودی و خروجی باشد. تا زمانی که هر خروجی دارای یک مقدار مرتبط باشد و مجموع مقادیر ورودی بیشتر از مقادیر خروجی باشد، تراکنش معتبر است. به عنوان مثال برای اینکه فرد A، n مقدار ارز دیجیتال  را برای فرد B بفرستد، او پیامی را با جزئیات تراکنش با استفاده از کلید خصوصی خود امضا می کند. پیام حاوی ورودی، خروجی و مقداری است که در بالا توضیح داده شد. سپس تراکنش به بقیه شبکه پخش میشود، جایی که گره ها تأیید میکنند که کلید خصوصی فرد A میتواند به ورودیها دسترسی داشته باشد. هنگامی که یک تراکنش به یک گره پخش می شود، این گره آن را در امتداد شبکه عبور می دهد تا زمانی که به یک گره ماینینگ برسد. سپس ماینرها این تراکنش را در قالبی که بلوک نامیده می شود، سفارش می دهند. اگر یک ماینر بلوک بعدی را در زنجیره پیدا کند، این قالب بلوک استخراج می شود و به یک بلوک تغییرناپذیر در زنجیره بلوک تبدیل می شود. در نهایت، این بلوک به گره های شبکه پخش می شود که آن را در کپی زنجیره خود قرار می دهند.  هنگامی که تراکنشها به بلاکچین اضافه میشوند غیرقابل دستکاری و غیرقابل بازگشت هستند. تراکنش های ارز های دیجیتال با سرعت متفاوتی انجام میشوند. ارزهای دیجیتال معمولاً در یک شبکه وجود دارند و بدون واسطه نقل و انتقالات را انجام می دهند. به همین دلیل، مدت زمان لازم برای نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال بسیار کم است. تراکنش های الکترونیکی مبتنی بر ارز دیجیتال، شفافیت لازم را در معاملات به همراه دارند. زمان انتقال که بر اساس تعداد تراکنش در ثانیه محاسبه میشود، بین انجام آنی تا طولانی متغیر است.
تراکنش ارزهای دیجیتال، به انتقال یک ارز دیجیتال از کیف پولی به کیف پول دیگر نیز گفته میشود. برای این که تراکنش به درستی انجام شود، هر دو کیف پول باید برای انجام تراکنش مربوط به آن ارز دیجیتال ، تنظیم شده باشند و از آن ارز دیجیتال نیز پشتیبانی کنند.  چرا که اگر یکی از دو کیف پول از ارز دیجیتال مورد نظر پشتیبانی نکند، ممکن است سرمایه از بین برود. همچنین، ارز های دیجیتال، می توانند مستقیماً از صرافی هایی مانند Binance، Huobi، MXC منتقل شوند. ساده ترین و ارزان ترین راه برای انتقال توکن های خود از یک شبکه/زنجیره به شبکه دیگر از طریق این صرافی ها است.

انواع شبکه برای تراکنش ارزهای دیجیتال

انواع شبکه برای تراکنش ارزهای دیجیتال

شبکه های تراکنش ارز دیجیتال مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.
ERC20 (شبکه اتریوم) که یک شبکه انتقال بر مبنای بلاک چین است.
در اتریوم، تراکنش پیامی است که از یک آدرس حساب به حساب دیگری ارسال می شود. ما بر روی تراکنش تمرکز میکنیم زیرا فعالیت های اولیه اتریوم توسط تراکنش هایی از جمله انتقال اتر، فراخوانی قراردادهای هوشمند و ایجاد قراردادها آغاز میشود. تراکنش در شبکه اتریوم ( مانند خرید اتریوم و فروش آن)، به اقدامی اشاره دارد که توسط یک حساب تحت مالکیت خارجی آغاز می شود، به عبارت دیگر حسابی که توسط یک انسان مدیریت می شود، نه یک قرارداد. جی پی مورگان و بیش از 300 بانک دیگر از نسخه ای از Enterprise Ethereum برای اجرای یک شبکه پرداخت بین بانکی استفاده می کنند. کوانتیس که توسط گروهی از مؤسسات در صنعت کالا راه اندازی شده است، از Enterprise Ethereum برای اجرای یک پلتفرم اجرایی پس از تجارت برای معاملات حمل و نقل کشاورزی استفاده میکند.

شبکه BEP2 ( BNB) که شبکه انتقال زنجیره بایننس است.
شبکه BEP که مخفف Binance Chain Evolution Proposal 2 است، یک استاندارد فنی برای ایجاد و استفاده از توکن های جدید در زنجیره بایننس است. مجموع های از قوانین و مشخصات فنی را تعریف میکند که توکنها باید از آنها برای عملکرد در اکوسیستم زنجیره بایننس پیروی کنند. کارمزد تراکنش در این شبکه از شبکه اتریوم کمتر است. کارمزد انتقال در این شبکه با مقدار توکن BNB موجود در آن شبکه پرداخت میشود.

شبکه BEP20 (BSC)، که شبکه انتقال زنجیره هوشمند بایننس است.
شبکه BEP20
یک استاندارد توکن بایننس (BNB) برای تعامل با برنامه های کاربردی در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است. تفاوت BEP2 و BEP20 در استفاده از این دو فرمت در اکوسیستم بایننس است. این شبکه یک بلاک چین سازگار با اتریوم است و طوری طراحی شده تا ویژگی هایی مانند ایجاد بلاک های سریع تر، کارمزد تراکنش کمتر و غیره را به کاربران ارائه دهد. به این ترتیب کاربران میتوانند دارایی ERC20 را در زمان کوتاه تر و با کارمزد کمتر در بایننس انتقال دهند. برای مشاهده تراکنش در این شبکه، به حساب Binance خود وارد شوید و به [Wallet] - [Overview] - [Transaction History] بروید.

شبکه TRC20 (TRX)، که یک شبکه انتقال بر مبنای بلاک چین است.
 TRC20 یک استاندارد برای صدور و مدیریت توکن های ایجاد شده در بلاک چین TRON میباشد. استاندارد TRC20 قوانینی را تعریف می کند که هر توکن در شبکه باید از آنها پیروی کند. از جمله قوانین صدور توکن جدید، انجام و تایید انتقال توکن، ارسال و دریافت توکن و موارد دیگر است.
شبکه TRC20 استاندارد توکن مبتنی بر اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین ترون است.

شبکه OMNI که یک  شبکه انتقال بر مبنای بلاکچین است.
شبکه Omni بستری برای ایجاد و تجارت دارایی ها و ارزهای دیجیتال سفارشی است. این یک لایه نرم افزاری است که بر روی محبوب ترین، حسابرسی شده ترین و ایمن ترین بلاک چین، یعنی بیت کوین ساخته شده است. تراکنش های Omni تراکنش های بیت کوین هستند که ویژگی های نسل بعدی را در بلاک چین بیت کوین فعال می کنند.

کارمزد تراکنش شبکه های ارز دیجیتال

برای انجام معاملات در شبکه های ارز دیجیتال، به تایید تراکنش توسط برخی افراد یعنی ماینرها یا نودها نیاز است. این افراد برای صدور این تایید از شما هزینه هایی را به ازای کارمزد دریافت میکنند که به آن کارمزد تراکنش ارز های دیجیتال گفته میشود. مبلغ کارمزد در شبکه های مختلف، متفاوت است. 
پلتفرم صرافی: صرافی، هر زمان که رمزارز را بفروشید یا بخرید، کارمزد اندکی بین 0.1٪ تا 0.2٪ دریافت می کند. اگر به ندرت معامله کنید، مبلغ ناچیز است. با این حال، اگر شما یک معامله گر حرفه ای هستید که دائماً در حال انجام معاملات هستید، هزینه های معاملاتی می تواند به سرعت افزایش یابد.
Premium: برخی از صرافی ها برای هر کریپتویی که می فروشند حق بیمه دریافت می کنند. اکثر شرکت هایی که حق بیمه دریافت میکنند، کارمزد معاملاتی دریافت نمیکنند، در حالی که برخی از شرکت ها هم حق بیمه و هم کارمزد معامله را دریافت میکنند. نمونه ای از حق بیمه فروش یک بیت کوین به قیمت 2000 دلار است در حالی که قیمت واقعی بازار 1800 دلار است.
هزینه های تامین مالی و برداشت: سایر پلتفرم ها هزینه های سرمایه گذاری یا برداشت را دریافت می کنند، به این معنی که شما برای برداشت از کیف پول خود، به حساب بانکی خود هزینه پرداخت می کنید. این پلتفرم همچنین ممکن است برای انتقال وجه از کیف پول شما به کیف پول یا صرافی دیگر، هزینه برداشت نیز دریافت کند.
کارمزد تراکنش (کارمزد استخراج): کارمزد تراکنش به ماینری تعلق می گیرد که تراکنش شما را به بلاک چین اضافه می کند. شما پس از ارسال کریپتو خریداری شده به کیف پول خود، هزینه را پرداخت می کنید. کارمزد تراکنش ها معمولاً حدود یک یا دو سنت است و صرف نظر از اینکه چقدر ارز دیجیتال خریداری می کنید، هزینه آن ثابت می ماند.
کارمزدهای بانکی:  بانک شما همچنین ممکن است هنگام برداشت رمزارز از حساب بانکی خود از شما کارمزد دریافت کند. علاوه بر کارمزد، اگر از یک حساب غیر دلاری برداشت کنید، بانک شما ممکن است از نرخ مبادله کمتری برای تبدیل مبلغ به ارز انتخابی شما استفاده کند. برای جلوگیری،  از دست دادن سرمایه به دلیل نرخ نامطلوب مبادله مطمئن شوید که حساب مرتبط با کیف پول رمزنگاری شما یک حساب مبتنی بر دلار آمریکا است.
برای مثال در انجام تراکنش یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین، کاربران می توانند سرعت پردازش تراکنش هایشان را با تعیین نرخ کارمزد کنترل کنند. هرچه نرخ کارمزد بالاتر باشد، تراکنش سریعتر پردازش می شود. هر بلوک در بلاک چین تنها میتواند تا 1 مگابایت اطلاعات داشته باشد. از آنجایی که فضا محدود است، تعداد محدودی از تراکنش ها را می توان در هر بلوک گنجاند. در این صورت، ماینرها هم یارانه بلاک (بیت کوین تازه استخراج شده) و هم کارمزد تراکنش را برای سفارش تراکنش به بلوک دریافت می کنند. این به این معنی است که آنها انگیزه دارند معامله را با بالاترین کارمزد اولویت بندی کنند. در زمان های شلوغی شبکه که تعداد زیادی از کاربران میخواهند تراکنش انجام دهند، تراکنش هایی که بالاترین کارمزد را دارند به احتمال زیاد در بلوک بعدی گنجانده میشوند. 

حداقل رساندن کارمزد هنگام خرید یا فروش کریپتو

راه به حداقل رساندن کارمزد معاملات کریپتو، استفاده از گزینه معاملاتی مناسب است. پلتفرم های صرافی مانند Robinhood برای تمام تراکنش های رمزنگاری، کارمزد صفر دریافت می کنند. هنگامی که به دنبال بهترین صرافی برای تجارت ارز دیجیتال خود هستید، نه تنها کارمزدهای اعلام شده بلکه ساختار کارمزد آنها را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال، برخی از صرافی ها فقط برای ارسال رمزنگاری از یک حساب خارجی هزینه دریافت می کنند. اما صرافی های دیگر، صرف نظر از اینکه شما به یک حساب خارجی یا داخلی ارسال می کنید، هزینه دریافت می کنند. با شناسایی کارمزد های احتمالی که یک پلتفرم مبادله ای ممکن است دریافت کند، می توانید ارزان ترین پلتفرم را برای استفاده پیدا کنید.

نحوه انجام تراکنش ارز دیجیتال

نحوه انجام تراکنش ارز دیجیتال

صرف نظر از دلیل شما برای خرید یک رمزارز، در برخی مواقع میبایست نحوه انتقال وجوه رمزنگاری و انجام تراکنش ها را نیز یاد بگیرید. در ادامه همه آن چیزی که باید درمورد تراکنش ایمن ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده بدانید را شرح داده ایم.

مراحل ارسال کریپتو از کیف پول شما

شما باید با انتقال مبلغ خریداری شده کریپتو به کیف پول خریدار، فروش کریپتو را تکمیل کنید. مراحل دقیق ارسال کریپتو از کیف پول شما به کیف پول دیگری به نوع کیف پول و صرافی انتخابی شما بستگی دارد. باید طبق مراحل زیر عمل کرد:
۱- صرافی یا کیف پول خود را باز کنید و بر روی گزینه ی  «ارسال» کلیک کنید. 
۲- اگر چندین ارز در کیف پول خود موجود دارید، یکی از آن ها که قصد ارسال دارید را انتخاب کنید. 
۳- خریدار یا گیرنده کریپتو یک کلید عمومی یا آدرسی خواهد داشت که ممکن است یک سری حروف و اعداد تصادفی یا یک کد QR باشد. آدرس را در قسمت گیرنده در کیف پول خود جایگذاری کنید و یا کد QR را اسکن کنید.
۴- مبلغی را که می خواهید به ارز فیات (دلار) یا مبلغ کریپتو ارسال کنید وارد کنید. بسیار مراقب باشید تا از وارد کردن ارز دیجیتال به جای ارز فیات (300 بیت کوین به جای 300 دلار) خودداری کنید. اگر کد QR اسکن شده، از قبل حاوی مقدار درخواستی است، این مرحله غیر ضروری است.
۵- قبل از انتخاب گزینه ارسال، آدرس گیرنده و سایر جزئیات را با دقت فراوان بررسی کنید. همه جزئیات باید به درستی وارد شده باشند. زیرا تراکنش های رمزنگاری برگشت ناپذیر هستند. 
۶- زمانی که از صحت اطلاعات واردشده مطمئن شدید، بر روی گزینه «ارسال» کلیک کنید. پس از این پردازش تراکنش شما آغاز خواهد شد.
یادآوری این نکته ضروری است که، پیش از ارسال کریپتو برای اولین بار، ابتدا به صورت آزمایشی مبلغ کمی را انجام دهید .

انتقال ارز دیجیتال به حساب بانکی

امروزه کسب و کارهای فراوانی ارزهای دیجیتال را به عنوان نوعی از پرداخت می پذیرند. با این حال، رمزارز هنوز یک روش پذیرفته شده برای پرداخت کالاها و خدمات نیست. اما با تبدیل ارز رمزنگاری خود به پول نقد و قرار دادن آن در بانک، می توانید آن را خرج کنید. همچنین، از آنجایی که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین افزایش و کاهش مداوم ارزش را تجربه می کنند، نقدینگی زمانی که دارایی دیجیتال در اوج ارزش است ممکن است به نفع شما باشد. چگونگی انتقال وجوه رمزنگاری شده به حساب بانکی در ادامه توضیح داده شده است.

۱) رمزارز خود را در یک پلتفرم صرافی بفروشید: میتوانید کریپتو خود را در پلتفرم های صرافی مانند Robinhood، Coinbase یا Binance.US بفروشید. استفاده از پلتفرم هایی مانند این موارد برای مبتدیان و علاقه مندان به ارزهای دیجیتال بسیار آسان است. این پلتفرم ها همچنین با خرید دارایی های دیجیتال شما و پرداخت پول به شما در عرض چند دقیقه، فروش کریپتو را سرعت میبخشند. البته از جنبه منفیمی توان به این اشاره کرد که، ممکن است نتوانید رمزارز خود را با بالاترین قیمت ممکن بفروشید.
در عین حال که فروش ارز رمزنگاری شما در یک پلتفرم صرافی ممکن است سریع انجام شود، اما ممکن است برداشت پول اینطور نباشد. بسته به پلتفرم، ممکن است این فرآیند سه تا چهار روز و یا حتی بیشتر طول بکشد. 
مراحل برداشت وجوه رمزنگاری شده از حساب بانکی شما معمولاً در بین پلتفرم ها متفاوت است، اما این فرآیند معمولاً شامل موارد زیر است:
۱- ثبت نام در پلتفرم و تکمیل فرآیند تایید. 
۲- لینک دادن به یک حساب بانکی، واریز پول در کیف پول خود و خرید ارزهای دیجیتال. 
۳- فروش ارز دیجیتال و پرداخت نقدی به بانک خود از طریق انتقال مستقیم بانکی. برخی از پلتفرم ها نیز امکان نقدینگی از طریق PayPal را فراهم می کنند.

۲) برداشت از دستگاه خودپرداز بیت کوین: دستگاه های خودپرداز گزینه مناسبی برای واریز و برداشت پول بدون مراجعه به بانک هستند. دستگاه های خودپرداز بیت کوین مزایای مشابهی را برای کاربرانی که می خواهند معامله رمز ارز ها را انجام دهند و بیت کوین را با پول نقد بفروشند و یا بخرند، ارائه می دهند.
طراحی  خودپردازهای بیت کوین بین برندهای مختلف متفاوت است، اما اکثر سیستم ها دارای اسکنر QR، توزیع کننده و پذیرنده صورتحساب هستند. اسکنر QR راهی امن برای وارد کردن جزئیات حساب و خرید یا فروش سریع ارز رمزنگاری شما است. دستگاه های خودپرداز بیت کوین به شما امکان می دهند با کارت بدهی یا اعتباری خود، به خرید ارزهای دیجیتال مختلف، مانند خرید ترون، اقدام کنید. همچنین میتوانید آن را بفروشید و دارایی را به حساب بانکی یا کارت نقدی خود انتقال دهید.
برای استفاده از دستگاه خودپرداز بیت کوین، این مراحل را دنبال کنید:
۱- با وارد کردن شماره تلفن خود در دستگاه و استفاده از کد تأیید ارسال شده به تلفن، هویت خود را تأیید کنید. (احراز هویت)
۲- پس از ورود با کد تایید، گزینه «فروش بیت کوین» را انتخاب کنید. 
۳- مقدار ارز دیجیتالی را که می خواهید بفروشید وارد کرده و آن را از کیف پول دیجیتال خود به کد QR که دستگاه خودپرداز در اختیار شما قرار می دهد، منتقل کنید.
۴- در این مرحله، پلتفرم صرافی که کیف پول شما را مدیریت می کند، تراکنش را پردازش می کند. 
۵- پس از تأیید تراکنش، دستگاه خودپرداز مبلغ رابه صورت نقدی به شما پرداخت می کند و یا در صورت امکان به حساب بانکی شما منتقل میکند.
پلتفرم هایی مانند Coinbase و Binance.US به شما این امکان را می دهند که ارز رمزنگاری خود را بفروشید و سرمایه خود را در یک کارت نقدی که به آدرس شما ارسال می شود دریافت کنید. می توانید از این کارت نقدی مانند یک کارت نقدی معمولی برای خرید یا برداشت از دستگاه های خودپرداز استفاده کنید. 

نتیجه گیری
همان طور که در طول مقاله نیز به آن اشاره شد، در شبکه های بلاکچینی تراکنش های مربوط به ارزهای دیجیتال انجام می شود. کریپتوکارنسی یک سیستم پرداخت دیجیتالی است که برای تایید تراکنش ها به بانک ها متکی نیست. یک سیستم همتا به همتا است که می تواند هر کسی را در هر جایی قادر به ارسال و دریافت ارز دیجیتال کند. در این مقاله از سایت تتر ایران ، ما سعی کردیم تا هر آنچه که نیاز است راجع به تراکنش ارزهای دیجیتال و نحوه انجام آن ها بدانید، جمع آوری کرده و به طور کامل شرح دهیم.