وب سایت کوین مارکت کپ، مهم ترین سایت مرجع ارزهای دیجیتال است. کوین مارکت کپ (coinmarketcap) پرکاربرد ترین سایت در زمینه خرید ارز دیجیتال می باشد. این وب سایت اطلاعات مفید و بسیار زیادی در رابطه با تمامی بعد های بازار کریپتو به مخاطبان خود ارائه می دهد. تتر ایران در این مقاله به طور کامل کار با سایت کوین مارکت کپ را آموزش خواهد داد. 

وب سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap) چیست؟ 

در ابتدا لازم است بدانید، وب سایت کوین مارکت کپ یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ در رابطه با رمز ارزها هست. این سایت مرجع ارزهای دیجیتال، برای همه رایگان است. اگر قصد دارید چارت ها را مشاهده کنید و قیمت ها را به صورت لحظه ای بررسی کنید و یا حتی پرتفویتان را شخصی سازی کنید، کوین مارکت کپ انتخاب هوشمندانه و مناسبی خواهد بود. این وب سایت شامل ویژگی های زیادی می باشد که موجب محبوبیت آن شده است. 
- یک لیست از تمام صرافی های دنیا براساس امتیازی که کاربران به آن ها داده اند را ارائه می دهد.
- در وب سایت کوین مارکت کپ می توانید یک پرتفوی رایگان با قابلیت شخصی سازی داشته باشید.
- اطلاعات آخرین رویداد های رمزارزها را ارائه می دهد. 
- شما می توانید دیده بان شخصی (watch list) خود را داشته باشید. 
- کوین مارکت کپ (coinmarketcap) یک اپلیکیشن کاربردی را نیز ارئه می دهد.
در صورتی که این سایت را به طور کامل یاد بگیرید و از تمام امکانات آن استفاده کنید، می توانید بهترین گزینه ها را برای سرمایه گذاری پیدا کنید و ماهیت اصلی هر رمز ارزی را بشناسید و در نتیجه روند بهتری را در معاملات خود پیش خواهید گرفت. لازم به ذکر است که وب سایت کوین مارکت کپ، سایت مرجع تحلیل فاندامنتال محسوب می شود و هم چنین تمام ابزار های تحلیل تکنیکال را دارد.  


آموزش کار با کوین مارکت کپ

صفحه اصلی وب سایت کوین مارکت کپ

اولین گام آموزش سایت کوین مارکت کپ

با وارد کردن آدرس coinmaeketcap.com وارد این وب سایت می شوید. با ورود به صفحه ی اصلی، نوار منو را در قسمت بالای سایت مشاهده خواهید کرد. در قسمت رمز ارزهای موجود در بازار که تحت عنوان cryptos  نوشته شده است، مشاهده می کنید که بیش از 17 هزار رمز ارز در دنیا در حال مبادله است. در قسمت بعدی آن، تعداد صرافی ارز دیجیتال موجود تحت عنوان exchanges را مشاهده می کنید، در حال حاضر 459 صرافی ارزهای دیجیتال در وب سایت کوین مارکت کپ لیست شده اند. بخش Market Cap ارزش بازار، 24h volume میزان حجم معامله شده در 24 ساعت اخیر و آخرین قسمت یعنی dominance تسلط رمز ارز بر بازار را نشان می دهد. 


ثبت نام در سایت

دومین گام آموزش سایت کوین مارکت کپ

برای ثبت نام در سایت مرجع ارز های دیجیتال، ابتدا در بالای سایت بر روی گزینه  sign up کلیک کنید. قسمتی که در بالا مشاهده می کنید به شما نشان داده می شود. سپس ایمیل و رمز خود را وارد کنید و بر روی creat an account کلیک کنید. (بخش پایانی برای وارد کردن کد معرف شماست، در صورت نداشتن خالی بگذارید).  برای ایمیلی که وارد کردید، یک ایمیل تایید ارسال خواهد شد که در صورت تایید نمودن شما، ثبت نامتان در وب سایت کوین مارکت کپ تکمیل خواهد شد. به همین سادگی شما به تمامی امکانات و خدمات دسترسی پیدا خواهید کرد. 


امکانات و ویژگی های سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap)

نوار ابزار اصلی وب سایت 

در صفحه ی اصلی سایت یک نوار اصلی قرار دارد که شناخت آن کمک به سزایی به شما خواهد کرد.

نوار کریپتوکارنسی (Cryptocuurencies)

سومین گام آموزش سایت کوین مارکت کپ

نوار کریپتوکارنسی دارای چند گزینه ی مختلف به شرح زیر است.
سربرگ Rankings: در بخش اول که گزینه ی Rankings  است، رمز ارزهای موجود در بازار توسط وب سایت، رتبه بندی شده است. این رتبه بندی ها بر اساس، قیمت، حجم معامله و موارد دیگر انجام گرفته است. در این قسمت می توانید آخرین نرخ معامله شده را نیز ببینید. با انتخاب کوین مورد نظرتان به صفحه اش منتقل می شوید و اطلاعات تکمیلی مربوط به آن را مشاهده می کنید. این اطلاعات در قالب سربرگ هایی نمایش داده می شوند و بسیار کاربردی هستند.

چهارمین گام  آموزش سایت کوین مارکت کپ

Overview: دراولین سربرگ قابل مشاهده است. در این بخش آخرین نرخ معامله شده ی رمز ارز انتخابیتان و درصد تغییرات این ارز نسبت به آخرین نرخ آن را می بینید. در بخش دوم این قسمت می توانید چارت رمز ارزی را که انتخاب کردید ببیند، این چارت بر اساس مارکت کپ یا قیمت و در بازه های یک روزه تا سالانه قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که بیشتر تریدرها از این سایت برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کنند و آن را کافی می دانند، ولی چنانچه شما به ابزار بیشتری برای تحلیل خود نیاز داشتید می توانید سربرگ تریدینگ ویو را انتخاب کنید و از ابزار های موجود استفاده کنید. 
Market: در قسمت Market می توانید لیست صرافی هایی را که خرید و فروش ارز دیجیتال انتخابی در آن انجام می شود را ببینید. این قسمت شامل بخش های Future، Spot، Perpetual است که بسته به نیازتان می توانید آن ها را انتخاب کنید. 
Historical data: این سربرگ داده های اخیر در رابطه با ارز انتخابیتان و حجم معامله شده و تغییراتش را نشان می دهد. 
Wallets: در این بخش کیف پول هایی که رمز ارز انتخابیتان را پشتیبانی می کنند می بینید. 
علاوه بر Rankings که برای سربرگ Cryptocuurencies ذکر شد، اطلاعات و ابزار دیگری نیز به شرح زیر در آن وجود دارد:
در سربرگ Recently added می توانید رمزارزها و پروژه هایی که اخیرا به کریپتوکارنسی وارد شده اند را ببینید و از رویداد ها مطلع شوید و نسبت به افراد دیگر یک قدم جلوتر باشید و به موقع برای سرمایه گذاری خود  تصمیم گیری کنید. 
در سربرگ Legal tender countries کشورهایی که در آن خرید و فروش کریپتو قانونی است آورده شده اند. 
سربرگ دیگری که وجود دارد Global chart  است. این بخش شامل سه چارت است، که در اولین چارت تمامی رمزارزهای موجود در بازار کریپتوکارنسی را می بینید. چارت دوم تمامی مارکت کپ های رمزارزها را به جز رمز ارز انتخابیتان نمایش می دهد و چارت سوم نیز میزان تسلط ده رمز ارز برتر روی بازار را به شما نشان می دهد. 


نوار Exchanges

چهارمین گام آموزش کوین مارکت کپ

نوار Exchanges یا نوار صرافی ها شامل سه گزینه می شود که به شرح زیر می باشد:
Spot (صرافی های متمرکز): در این بخش تمامی صرافی های دنیا براساس حجم معاملات و امتیاز کاربران، دسته بندی و رتبه بندی شده اند. این بخش برای اعتبار سنجی صرافی، مرجع مناسبی می باشد. 
Derivatives (مشتقات): در این بخش تمامی خدمات مشتق تعدادی از  صرافی ها قابل مشاهده است. 
DEX (صرافی های غیرمتمرکز): در این لیست همانند چیزی که از نامش پیداست تمامی صرافی های غیرمتمرکز قابل مشاهده است. 
اگر به دنبال یک صرافی مطمئن هستید با تترایران، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را در محیطی کاملا امن و حرفه ای تجربه کنید. تتر ایران با تجربه ی 4 ساله ای که دارد یکی از بهترین و قدیمی ترین صرافی های ارز دیجیتال می باشد. ثبت نام در سایت تترایران بسیار ساده است و شما می توانید تنها با یک ایمیل و تلفن همراه ثبت نام کنید و سپس از طرف تیم پشتیبانی با شما تماس گرفته می شود و اطلاعات اولیه شما توسط آن ها تایید می شود. بعد از  ثبت نام و بارگذاری اطلاعات بانکی و هویتی خود، حسابی کاربری شما فعال می شود و می توانید به راحتی و در شرایطی امن و مطمئن اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید. 


نوار NFT
 
این بخش NFT های موجود در بازار را بر اساس حجم فروششان در یک هفته، لیست کرده است. 


نوار Portfolio
بخش پرتفو وب سایت کوین مارکت کپ یکی از مهم ترین ویژگی های این سایت به شمار می رود. در این قسمت شما می توانید یک پرتفو بر اساس سلیقه ی خودتان ایجاد کنید که در ادامه این مقاله به شما آموزش خواهیم داد. 


نوار Watch list
در این قسمت شما این امکان را دارید که ارزهایی را که برای شما جذاب هستند، رصد کنید و پیگیر تغییرات آن ها باشید. برای این کار فقط کافی است بر روی گزینه ی Add Coin کلیک کنید و از لیست تمامی رمزارزهای بازار، رمزارز مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و آن را اضافه کنید. در واقع شما می توانید در صفحه ی اصلی نیز با انتخاب ستاره کوچکی که در سمت چپ نام رمزارز مشاهده می شود، آن را به بخش Watch list خود اضافه کنید.


نوار Products

ششمین گام آموزش سایت کوین مارکت کپ

در بخش Products  سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap) گزینه های مهمی وجود دارد که به شرح زیر می باشند:
Airdrops (ایردراپ): در این بخش یک لیست از ایردراپ های رایگان، قابل رویت است. در جدولی که سمت چپ است، ایردراپ های رایگان را مشاهده می کنید و در جدول سمت راستی، ایردراپ هایی است که به زودی اتفاق خواهند افتاد. 
ICO Calender: در این بخش انواع پروژه های ICO  قابل مشاهده است و مانند ایردراپ ها به دو بخش در حال انجام و به زودی تقسیم می شوند. 
Events Calenders (تقویم رخدادها): در این قسمت آخرین تغییرات و اتفاقات پروژه های مختلف قابل مشاهده است و شما می توانید با بررسی پروژه های در حال انجام به اطلاعات بسیار مفیدی دست پیدا کنید که قطعا بر روی معاملات شما تاثیر خواهد گذاشت. 
Swaps: در این بخش شما می توانید ولت خود را به وب سایت کوین مارکت کپ متصل کنید و با این روش اقدام به مبادله ارزهای خود کنید. 
Converter: در این بخش می توانید رمزارز انتخابی خود را به هر واحد دیگری تبدیل کنید و ارزشش را نسبت به آن بسنجید.
Blockchain Explorer: در این قسمت می توانید با جستجوگری که در اختیارتان است، کد تراکنش های انجام شده در شبکه بلاکچین را جستجو کنید.


آموزش ساخت پرتفو در وب سایت کوین مارکت کپ

آخرین مرحله آموزشسایت کوین مارکت کپ

همان طور که گفته شد بخش ساخت پرتفو یکی از جذاب ترین بخش های این سایت محسوب می شود. فقط کافی است روی گزینه ی Portfolio کلیک کنید و سپس Create Portfolio را انتخاب کنید. در این قسمت باید یک عنوان  برای پرتفویتان انتخاب کنید. شما قادر به ساختن چندین پرتفو به صورت هم زمان هستید. بعد از ساخت پرتفو باید ارزهای دیجیتالی خریداری شده ی خود را در آن وارد کنید. با کلیک بر روی گزینه ی Add New یک رمزارز انتخاب می نمایید و آن را اضافه می کنید. توجه داشته باشید که باید مقدار و قیمت خریداری شده را نیز به صورت دقیق وارد کنید، با این کار می توانید به خوبی تمامی سرمایه دیجیتالی خود را در یک جا مشاهده کنید و تغییرات، سود و یا زیان سبدتان را مشاهده کنید.

جمع بندی پایانی 
در این مقاله به آموزش کامل سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap) پرداختیم. این وب سایت کاملا رایگان، باعث می شود تا تریدرها کیفیت معاملات خود را به میزان قابل توجهی بالا ببرند و با استفاده از ابزار های این وب سایت از ترید و معامله کردن لذت ببرند. بدیهی است که شما برای انجام معاملات خود به تمامی موارد سایت نیاز نداشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که بر حسب نیازتان از ابزار های معرفی شده استفاده کنید و ریسک معاملات خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
سایت تتر ایران در راستای ارائه خدمات برتر، خود را موظف می داند تا آموزش های مربوط به دنیای ارزهای دیجیتال را به صورت کامل و حرفه ای برای شما تهیه کند.