از آنجا که بازار ارز دیجیتال روز بروز بزرگ تر شده و در میان عموم مردم شناخته شده است، روش های جدید و گوناگونی برای کسب درآمد از این حوزه به وجود آمده. یکی از جذاب ترین روش های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال، آربیتراژ گیری یا استراتژی آربیتراژ است که به واسطه آن معامله گران علاوه بر کسب سود، به یکسان سازی هر چه بیشتر قیمت رمز ارز ها در صرافی های گوناگون می پردازند. هر چقدر که این روش آسان به نظر برسد، همانقدر نیز از ریسک ها و نکاتی برخوردار است که باید از آن ها اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم یک آربیتراژ موفق داشته باشیم.

 

 

آربیتراژ چیست؟

استراتژی معروف به آربیتراژ به معامله گران این امکان را می دهد تا با خرید و فروش همزمان اوراق بهادار، کالا یا ارز یکسان از دو بازار مختلف شامل سود شوند. اگر بخواهیم تعریف ساده ای از آربیتراژ در حوزه ارز دیجیتال را توضیح دهیم، زمانی اتفاق می افتد که یک معامله گر رمز ارزی با قیمت پایین خریداری کند و در صرافی های دیگر با قیمت بالاتر به فروش برساند، سودی که از این خرید و فروش به دست می آید را آربیتراژ می نامند.

شاید این روش در حد تئوری بسیار آسان به نظر برسد اما از ریسک های مخصوص به خود برخوردار می باشد که در ادامه به طور کامل توضیح داده ایم. برای مثال فرض کنید شخصی تمایل به استفاده از روش آربیتراژ برای بیت کوین را داشته باشد، قیمت بیت کوین در صرافی های ایران به دلیل تقاصای کمتر، نسبت به قیمت جهانی آن پایین تر احتساب می شود، در نتیجه اگر شخصی از صرافی های ایران به خرید بیت کوین بپردازد و کوین های خود را در بایننس که یک صرافی جهانی است با قیمت بالا تری بفروشد، شامل درصد کمی سود می شود، زیرا قیمت بیت کوین در صرافی بایننس بالا تر از صرافی های ایرانی است. به این عمل آربیتراژ می گویند که معامله گران به واسطه آن می توانند از اختلاف قیمت رمز ارز ها در صرافی های گوناگون به کسب سود بپردازند.

 

 

استفاده از روش آربیتراژ نه تنها برای معامله گران سودآور می باشد، بلکه به یکسان سازی قیمت ارز های رمز نگاری شده در صرافی های گوناگون جهان نیز کمک بسزایی می کند. اما چطور آربیتراژ باعث یکسان سازی قیمت می شود؟ فرض کنید معامله گران به خرید رمز ارز از صرافی هایی که قیمت مناسب تری نسبت به سایر صرافی ها دارند بپردازند، در این صورت تقاضا برای رمز ارز مورد نظر در آن صرافی بالا رفته و در طولانی مدت باعث افزایش قیمت رمز ارز مذکور می شود.

بر عکس این قضیه نیز وجود دارد، اگر فروش یک کوین در صرافی که قیمت در آن بالا است زیاد شود، میزان تقاضا در صرافی مورد نظر بالا رفته و این عمل باعث کاهش قیمت می شود. در واقع عمل آربیتراژ از طریق عرضه و تقاضا باعث همسان سازی قیمت ارز دیجیتال در صرافی های غیر متمرکز سراسر جهان می شود.

 

 

انواع آربیتراژ

هدف از آربیتراژ کسب سود است که با روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. در واقع همه این روش ها به خرید و فروش رمز ارز در صرافی ها منتهی می شود، اما از راه های مختلف. قبل از استفاده از هر کدام از این روش ها باید پیش نیاز های لازم را فراهم کرده تا بتوانید آربیتراژ موفق و معقولی داشته باشید، این پیش نیاز ها شامل می شوند از:

• شما باید ارز های رمز نگاری شده را با قیمت های مختلف در سیستم عامل های مختلف ( صرافی های غیر متمرکز یا پلتفرم ها) برسی کنید.
 سپس باید رمز ارز مورد نظر را از صرافی تهیه کنید که پایین ترین قیمت برایش تعیین شده باشد.
• در مرحله بعد باید ارز دیجیتال خریداری شده را با بالا ترین قیمت به صرافی منتقل کنید.
• در نهایت ارز مورد نظر را فروخته و سود دریافتی اتان را ذخیره می کنید.

مراحل بالا در هر یک از روش های آربیتراژ باید رعایت شوند و از نکات طلایی هر آربیتراژ محسوب می شوند. در ادامه سه روش اصلی و موجود آربیتراژ را نام برده و توضیح داده ایم.

 

 

روش آربیتراژ ساده

این استراتژی یکی از راه هایی است که اکثر معامله گران تازه وارد نیز می توانند به استفاده از آن بپردازند و کسب سود کنند. فرض کنید بیت کوین را از صرافی بایننس خریداره کرده و با قیمت بالا تری در صرافی کراکن به فروش می رسانید و 1 درصد یا 2 درصد سود شامل تان می شود. این حالت ساده ای از آربیتراژ است که از طریق خرید و فروش رمز ارز در صرافی های غیر متمرکز انجام می شود.

نکته: با آنکه این نوع خرید و فروش سریع سود خوبی را به همراه دارد، اما باید دقت داشته باشید حجم خرید و فروش رمز ارز را به گونه ای تعیین کنید تا مبلغ معقولی به دست بیاورید، زیرا هزینه کارمزد انتقالات ارزی نیز در میزان سود شما تاثیر گذار هستند.

 

 

روش آربیتراژ مثلثی

آربیتراژ مثلثی به پروسه ای گفته می شود که از ناهماهنگی میان نرخ ارز ها به دست می آید. در این روش معاملات از طریق درگیر کردن سه ارز انجام می شود. برای ساده سازی مفهوم آربیتراژ مثلثی یک مثال می زنیم، فرض کنید شخصی تمایل دارد با بیت کوین روش آربیتراژ را انجام داده و از سود آن بهره مند شود، در این حالت معامله گر باید از طریق تتر به خرید بیت کوین بپردازد، اما معامله گر پس از آنکه خرید خود را انجام داد شرایط بازار و رمز ارز ها را می سنجد، متوجه بازده بهتر اتریوم می شود، به همین دلیل بیت کوین خود را به اتریوم تبدیل کرده و مجددا اتریوم را به تتر تبدیل می کند. اما هدف از این کار چیست؟ در طی گذشت این پروسه معامله گر در نهایت تتر های بیشتری نصیبش می شود و از آن ها کسب سود می کند.

نکته: سرعت عمل در این نوع معاملات حرف اول را می زند، اگر در معامله خود درنگ کنید ممکن است قیمت رمز ارز مورد نظر تغییر کرده و نه تنها شامل سود نشوید، بلکه تنها پرداخت کارمزد خرید یک رمز ارز برایتان بماند.

 

 

روش آربیتراژ بین کشوری

یکی دیگر از راه های آربیتراژ، معاملات بین کشوری است. در برخی از کشور ها قیمت با سایر مناطق متفاوت بوده و بهترین شرایط را برای کسب سود از اختلاف میان نرخ رمز ارز ها پیش می آورد. مثلا در کشور کره معمولا قیمت ارز ها بالا تر احتساب می شود، در نتیجه شما می توانید از صرافی هایی که قیمت پایین تری دارند خرید کنید و رمز ارز هایتان را در صرافی های غیر متمرکز کره ای به فروش برسانید، به این نوع استراتژی آربیتراژ بین کشوری گفته می شود.

نکته: در این روش ممکن است دچار خطراتی از قبیل kyc یا احراز هویت شوید، برخی از صرافی ها امکان معاملات غیر محلی را به کاربران نمی دهند و در صورت متوجه شدن برای شما مجازات در نظر می گیرند.

 

 

مزایای آربیتراژ

بزرگ ترین مزیت آربیتراژ کسب سود از اختلاف قیمت رمز ارز ها است. در واقع معامله گران می توانند با شناسایی فرصت های آربیتراژ به راحتی شامل سود شوند، این امر به کارآیی بیشتر بازار های مالی کمک می کند. همچنین روش آربیتراژ از طریق عرضه و تقاضا، قیمت رمز ارز ها را در صرافی های سراسر جهان متعادل می سازد. برخی دیگر از مزایای استراتژی آربیتراژ به شرح زیر می باشد:

• کسب سود سریع
• همه معامله گران حتی تازه واردان نیز می توانند از این روش بهره ببرند
• استفاده از فرصت ها
• بهره وری از اختلاف قیمت رمز ارز ها
• آربیتراژ منجر به انعطاف پذیری و بهبود خدمات صرافی ها می شود

 

 

معایب آربیتراژ

بسیاری از افراد فقط جنبه قیمت را در نظر می گیرند و هزینه های معاملات و مالیات مربوط به خرید و فروش دارایی را نادیده می گیرند که به نوبه خود منجر به تخمین اشتباه سود می شود و اگر اختلاف قیمت زیاد نباشد حتی ممکن است منجر به ضرر شود. برخی دیگر از خطرات آربیتراژ نیز به شرح زیر می باشد:

 فرصت های آربیتراژ بسیار کم است و شناسایی آن ها دقت زیادی را می طلبد
• مشکل زمانبر بودن نقد شوندگی یک دارایی در صرافی ها
 در آربیتراژ نمی توانید با سرمایه خیلی کم شروع کنید چون به صرفه نیست
• ممکن است حین انتقالات شما قیمت رمز ارز مورد نظر دچار نوسان شود
• ریسک محدودیت برداشت
 تهدید kyc

 

 

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن دقت کافی داشته باشید، فرار از دام اسکم ها است. برخی از صرافی های ناشناخته وعده فروش رمز ارز با قیمت پایین تر از سایر صرافی ها را به معامله گران می دهند تا توجهشان را جلب کنند، اما پس از پرداخت پول نه تنها رمز ارز ها را برای معامله گر انتقال نمی دهند، بلکه کارمزد ارز ها را نیز از معامله گر دریافت کرده اند. در نتیجه باید توجه داشته باشید درگیر پروژه های کلاهبرداری نشوید و برای بهره وری از روش آربیتراژ، از صرافی های معتبر استفاده کنید.