اسکالپینگ یکی از استراتژی های معامله در بازار ارز دیجیتال است که به ترید پر سرعت معروف می باشد. اسکالپینگ به معامله گرانی نیاز دارد که یک استراتژی خروج دقیق داشته باشند زیرا یک ضرر بزرگ می تواند بسیاری از دستاورد های ناچیز را که معامله گر بدست آورده از بین ببرد. بنابراین، برای موفقیت در این استراتژی، داشتن ابزارهای مناسب و فراگیری آموزش های این مقاله از ملزومات ترید با استراتژی اسکالپینگ محسوب می شود.

 

اسکالپینگ

 

اسکالپینگ در بازار ارز دیجیتال چیست؟

اسکالپینگ نوعی معامله است که تخصص آن سود بردن از تغییرات جزئی قیمت و سود سریع فروش مجدد است. این نوع معاملات کوتاه مدت هستند و یک روش پرطرفدار در میان معامله گران روزانه محسوب می شوند. در استراتژی اسکالپینگ، معامله گران به دنبال سود های بزرگ نیستند بلکه از تغییرات کوچک قیمتی سود کسب می کنند و در نهایت سود های بزرگ کسب می کنند. در واقع می توان گفت اسکالپینگ یکی از انواع روش های حرفه ای ترید است که میان معامله گران بسیار محبوب واقع شده.

نحوه استفاده از این استراتژی به این شکل است که معامله گر فاصله بین نقطه ورود و خروج از بازار را کم می کند، به زبانی دیگر تریدر معاملات خود را بسیار کوتاه مدت تعیین می کند تا از تغییرات جزئی قیمت سود کسب کند. این روش تا زمانی که با دقت و محافظه کاری پیش برود ریسک بسیار کمی را شامل می شود، اما اگر معامله گر بدون فکر و بدون استراتژی ای قوی معامله خود را تعیین کند، به دلیل سود های کوچک ممکن است میزان ضرر از مقدار سود بالاتر برود.

در نتیجه باید توجه داشته باشید در این نوع معاملات حتما فکر شده و عاقلانه نقطه ورود و خروج را تعیین کنید. معمولا بازه زمانی این معاملات بین 1 تا 5 دقیقه تنظیم می شود و از نوسانات کوچک، سود کسب می شود.

 

آموزش اسکالپینگ

 

آموزش استفاده از روش اسکالپینگ

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، برای یک معامله اسکالپینگ موفق نیاز به تعیین استراتژی ای دقیق و کاربردی است. در این قسمت سه استراتژی محبوب اسکالپینگ ترید را نام برده و توضیح داده ایم:

  • اسکالپینگ با استراتژی پرایس اکشن
  • اسکالپینگ با استراتژی AMP
  • اسکالپینگ با استراتژی اندیکاتوری

برای هر نوع تریدی نیاز به اندیکاتور ها و چارت های قیمتی است که به واسطه آن ها بتوانیم روند بازار را برسی کرده و ترید خود را نسبت به آن تعیین کنیم تا دچار ضرر و زیان نشویم. اما یکی از بهترین ابزار های ترید اندیکتور ها و کندل ها می باشند، به همین دلیل آموزش تحلیل کندل ها از لزوماتی است که حتما باید اجرا شود تا بتوانید ترید خود را آغاز کنید.

 

استراتژی ترید

 

اسکالپینگ با استراتژی پرایس اکشن

کسانی که با استراتژی پرایس اکشن آشنایی دارند، می دانند که یکی از بهترین روش های ترید می باشد که در معاملات کوتاه مدت نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این استراتژی هم به صورت پرایس اکشن انجام می شود و هم در دو تایم فریم قابل انجام شدن است. برای ترید با این استراتژی ابتدا باید یک بازه زمانی یک ساعته باز کرده و معتبر ترین خطوط روند را بیابید، سپس وارد تایم فریم 5 دقیقه ای شده و ساختار های صعودی و نزولی را شناسایی کنید.

توجه داشته باشید هنگام روند صعودی، کف و سقف های بالاتری ساخته می شود و در هنگام روند نزولی کف و سقف های پایین تری ایجاد می شود. پس از انجام این کار ها، باید منتظر بمانید تا قیمت رمز ارز مورد نظر از سقف ها و کف ها عبور کند. برای مثال اگر بخواهید با استراتژی پرایس اکشن برای بیت کوین یک معامله اسکالپینگ تعیین کنید، پس از انجام مراحل اگر روند قیمت بیت کوین صعودی بود باید منتظر بمانیم تا از سقف قیمت عبور کند، و اما اگر ساختار قیمت نزولی بود باید قیمت از سقف خود گذر کند. سپس می توانید به راحتی پوزیشین مورد نظر خود را تعیین کنید.

نکته: فراموش نکنید از ابزار استاپ لاس استفاده کنید تا حد سود و حد ضرر خود را مشخص کنید.

 

ترید اسکالپینگ

 

اسکالپینگ استراتژی با AMP

در این استراتژی از اندیکاتور ها استفاده می شود که سه اندیکاتور محبوب برای این روش به ترتیب: MACD200، EMA و Parabolic می باشند. در این روش بر خلاف پرایس اکشن که که حرکت قیمت یک رمز ارز توسط اندیکاتور ها تعیین می شد، از ابزار SAR استفاده می شود. به همین دلیل برسی SAR در این روش از مهم ترین اقدامات اولیه به شمار می رود.

اما نحوه کار به این صورت است که اگر قیمت بالای SAR قرار بگیرد روند رمز ارز مورد نظر صعودی است، اگر قیمت زیر SAR باشد روند نزولی است. به همین راحتی می توانید روند هر رمز ارز را برسی کنید، پس از آن باید دقت داشته باشید برای ورود به بازار و تعیین پوزیشین BUY، قیمت حتما باید بالای مویینگ 200 دوره ای باشد. اما برای ورود به بازار و تعیین پوزیشین SELL دقیقا برعکس این ماجرا صدق می کند.

نکته: در استراتژی AMP، بازه زمانی معاملات بر روی 5 دقیقه تعیین می شود.

 

ترید با اندیکاتور

 

اسکالپینگ با استراتژی اندیکاتوری

در این نوع معاملات از پترن Inside Bar Patern، استفاده می شود که از دو بخش اصلی تشکیل می شود:

  • کندل اصلی یا مادر
  • کندل کناری یا کودک

برای معامله با اندیکاتور، کافی است یک تایم فریم 1 ساعته باز کرده و یک الگوی Inside Bar در آن پیدا کنیم. سپس ابتدا و انتهای Inside Bar را به یکدیگر متصل نموده و سریعا وارد تایم فریم 5 دقیقه ای می شویم، حالا باید منتظر بمانید تا الگوی مثلث شکل بگیرد و با خروج قیمت از هر طرف مثلث پوزیشین sell و long بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله از وب سایت تتر ایران تلاش کردیم به زبان ساده معامله اسکالپینگ به همراه استراتژی های کاربردی را برای شما عزیزان آموزش دهیم تا معاملات روزانه خود را به موفقیت آمیز ترین شکل ممکن تعیین کنید. با آنکه این نوع معاملات سود های کوچک و ناچیزی به تریدر می دهند، اما از ریسک کمتری برخوردار بوده و پس از گذشت چندی، سود های جمع شده تبدیل به مبلغی قابل توجه می شوند. توجه داشته باشید چه برای معاملات اسکالپینگ و چه برای سایر روش های گوناگون ترید، حتما از استاپ لاس ها استفاده کنید تا ضرر و زیان معاملات را به کمترین حالت ممکن یا صفر تبدیل کنید.