موارد بسیاری از رمز ارز هایی که به شبکه اشتباه ارسال می شوند در بایننس اتفاق افتاده است، علت این موضوع شباهت شبکه های اتریوم (ERC-20) و بایننس اسمارت چین (BEP-20) می باشد که کاربران را در انتخاب شبکه گیج می کند. واریز ارز دیجیتال به شبکه اشتباه، برای کاربر بسیار نگران کننده است به خصوص اگر مبلغ واریزی بالا باشد، اما ما در این مقاله می خواهیم روش های بازیابی تراکنش های اشتباه در بایننس را به شما عزیزان آموزش داده تا دیگر نگران از دست دادن رمز ارز های خود نباشید.

 

 

در صورت انتخاب شبکه اشتباه در بایننس چه کنیم؟

هنگام جابجایی وجوه با استفاده از حساب Binance، باید اطمینان حاصل کنید شبکه ای که انتخاب می کنید با کیف پول مقصد همخوانی داشته باشد. اگر کیف پول مقصد از هر دو شبکه های ERC-20 و BEP-20 پشتیبانی کند، به راحتی می توانید طی چند مرحله رمز ارز های خود را بازیابی کنید. اما اگر ارز های خود را به بلاک چین اشتباهی فرستاده باشید، موضوع کمی پیچیده تر می شود، اما با این حال بازیابی کوین ها امکان پذیر است. برای برگرداندن ارز هایی که به بلاک چین اشتباه ارسال شده اند ابتدا باید نوع کیف پولی که دارایی اتان به آن ارسال شده را بشناسید. در برخی از کیف پول ها شما می توانید به عبارت بازیابی یا همان Seed، دسترسی داشته باشید که به این نوع والت ها کیف پول های غیر حضانتی یا Non-Custodial می گویند. اما اگر به کلید Seed دسترسی نداشته باشید، کیف پول مقصد از نوع حضانتی یا Custodial می باشد.

پس از شناسایی کیف پول مقصد، می توانید تعیین کنید از چه روشی باید دارایی خود را بازگردانید. در کل سه حالت برای رمز ارز های اشتباه ارسال شده وجود دارد:

• ارز ها به کیف پولی ارسال شده باشند که از بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می کند.
• ارز ها به کیف پولی ارسال شده باشند که تنها از یکی از شبکه های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می کند
• ارز ها به کیف پول های حضانتی یا صرافی ارسال شده باشند.
روش بازیابی کوین های اشتباه ارسال شده نسبت به شرایطی که در بالا نام بردیم متفاوت انجام می شود که در ادامه توضیح داده ایم.

آموزش بازیابی حساب مسدود شده بایننس

 

 

بازیابی ارز در کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می کند

یکی از حالت هایی که ممکن است رمز ارز به شبکه اشتباه ارسال شود، زمانی است که کوین ها به کیف پولی ارسال می شوند که از بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می کند. هنگامی که یک رمز ارز به شبکه اشتباهی ارسال می شود از بین نمی رود بلکه در آدرس کیف پول ذخیره می شود، در نتیجه کافی است ارز ها را از آدرس والت خارج کرده و به بلاک چین صحیح ارسال کنیم. البته باید توجه داشته باشید در صورت انتخاب شبکه اشتباه برای ارسال ارز دیجیتال، کاربرد رمز ارز های شما تغییر کرده و به صورت توکن در می آید، مثلا ارز های اشتباه ارسال شده از ERC-20، به توکن اتر تغییر حالت می دهند. در این حالت تشخیص نوع توکن مهم است، اگر نوع توکن ها رو به روی آن نوشته نشده بود باید به قسمت setting مراجعه کرده و قابلیت مشاهده شبکه توکن ها را فعال کنید.

راه حل: پس از فعال کردن شبکه توکن، می توانید به دو روش توکن های خود را به بلاک چین صحیح وارد کنید، اولین روش از طریق بایننس بریج (Binance Bridge) است و روش دوم به صورت دستی انجام می شود که در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 

 

بازیابی کوین با بایننس بریج (Binance Bridge)

توجه داشته باشید این روش مخصوص افرادی است که کیف پول مقصد آن ها از هر دو شبکه بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی کند. Binance Bridge این امکان را به شما می دهد دارایی بین بلاک چین را تبدیل کنید، برای این کار کافی است کیف پول متامسک یا کیف پول بایننس چین را به این ابزار متصل کرده و توکنی که می خواهید منتقل شود را انتخاب کنید.

نکته: توجه داشته باشید برای استفاده از بایننس بریج، برای هزینه های گس بایننس چین به بایننس کوین و برای هزینه های گس اتریوم به اتر احتیاج پیدا می کنید.

بازیابی کوین با روش دستی

همانطور که کمی قبل اشاره کردیم ارز های دیجیتالی که به شبکه اشتباه ارسال می شوند به صورت توکن در می آیند. در نتیجه ما باید قبل از هر کاری ماهیت این توکن ها را به استاندارد خود بازگردانیم. در این قسمت توکن اتریوم را مثال می زنیم اما در تبدیل بایننس چین نیز از همین روش استفاده می شود، برای این کار باید مراحل زیر به ترتیب طی شوند:

1. به صفحه برداشت بایننس رفته و توکن اتر را انتخاب کنید.
2. سپس اتر شما به شبکه بایننس باز می گردد، در این مرحله باید اتر را به کیف پولی ارسال کنید که از اتریوم پشتیبانی می کند تا به ERC-20 تبدیل شود.
پس از انجام این مراحل رمز ارز شما به سمت بلاک چین صحیح هدایت شده و به کیف پول مقصد حرکت می کند.

 

 

بازیابی ارز در کیف پولی که از یک شبکه پشتیبانی می کند

همانطور که ذکر شد لازمه بازیابی کوین داشتن کیف پولی است که از هر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی کند. در نتیجه اگر از کیف پولی استفاده می کنید که تنها از یک شبکه بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می کند، باید از کیف پول جدید استفاده کنید. برای آنکه تراکنش اشتباه خود را بازیابی کنید، ضرورت دارد والتی نصب کنید که از شبکه های اتریوم و بایننس چین پشتیبانی کند، پس از نصب این نوع کیف پول می توانید کلید خصوصی یا عبارت بازیابی seed را به کیف پول وارد کرده و به دارایی خود دسترسی پیدا کنید. سپس به راحتی می توانید توکن های گمشده خود را به حالت استاندارد تبدیل کرده و به کیف پول اصلی خود منتقل کنید.

بازیابی کوین با کلید خصوصی

هنگامی که کلید خصوصی وارد کیف پول جدیدی می شود شما می توانید به دارایی خود دسترسی داشته باشید، در نتیجه می توانید کوین های خود را بازپس بگیرید. برای این کار می توانید از کیف پول هایی که از هر دو شبکه اتریوم و بایننس چین پشتیبانی می کنند استفاده کنید، در ادامه لیستی از بهترین والت ها که برای این کار مناسب هستند را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم:

• تراست والت trust wallet 
• متامسک Mtamask
• سیف پل safe pal
• توکن پاکت TokenPocket

شما می توانید با نصب یکی از کیف پول های بالا به راحتی کلید خصوصی خود را وارد کرده و به دارایی خود دسترسی پیدا کنید.

آموزش کار با کیف پول تراست والت

 

بازیابی ارز در کیف پول حضانتی یا صرافی

یکی از نا امید کننده ترین بازیابی ها مربوط به این بخش است، کیف پول های حضانتی والت هایی هستند که دسترسی به کلید خصوصی در آن ها امکان پذیر نیست، در صورتی که برای بازیابی کوین های اشتباه ارسال شده نیاز به کلید خصوصی است تا به کیف پول نرم افزاری جدید وارد شوید. در نتیجه اگر رمز ارز های شما به اشتباه به کیف پول های حضانتی یا صرافی ها ارسال شده باشد احتمال کمی وجود دارد که کوین ها بازیابی شوند.

راه حل: تنها روشی که ممکن است کوین های اشتباه ارسال شده در کیف پول های حضانتی بازیابی شوند، تماس با پشتیبانی این والت ها است. با پشتیبانی کیف پول یا صرافی خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید کلید خصوصی را به شما ارائه دهند، برخی از کیف پول ها در برابر کسر هزینه کلید خصوصی را در اختیار شما قرار می دهند اما برخی دیگر نیز برای ارائه کلید خصوصی به توافق نمی رسند.

 

 

نتیجه گیری

بازیابی ارز دیجیتال اشتباه ارسال شده در بایننس، تا حد زیادی به نوع کیف پول مقصد بستگی دارد. اگر رمز ارز ها به شبکه اشتباهی ارسال شوند اما کیف پول شما از هر دو شبکه اتریوم و بایننس چین پشتیبانی کند بازیابی کوین ها مشکل نبوده و به راحتی می توانید رمز ارز های خود را پس بگیرید. اما اگر کیف پول مقصد شما از نوع والت های حضانتی باشد کمی به مشکل بر می خورید و ممکن است کوین های شما بازگردانده نشود. در این مقاله سه حالت از تراکنش های اشتباه را شرح دادیم و برای هر کدام از آن ها راه حل توصیه کردیم، امیدواریم این راه حل ها برای شما عزیزان کاربردی بوده باشد.