امروزه روش های گوناگونی برای کسب درآمد از حوزه ارز دیجیتال به وجود آمده است که یکی از این روش ها استیک کردن رمز ارز ها است، از طریق استیکینگ شما می توانید در عین حال که به افزایش امنیت شبکه کمک می کنید، پاداش نیز دریافت کنید. استیک به معنی قفل کردن دارایی دیجیتالی در شبکه مورد نظر است که در بازه زمانی مشخصی انجام می شود. با این روش به راحتی می توانید ماهانه یا سالانه، علاوه بر قیمت اصلی رمز ارز، به کسب سود بیشتر بپردازید. از آنجا که صرافی بایننس یکی از محبوب ترین صرافی های ارز دیجیتال است، تصمیم داریم طریقه استیک کردن ارز های رمز نگاری شده در این پلتفرم را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

 


معرفی روش استیکینگ

همانطور که در ابتدای مقاله به طور خلاصه توضیح دادیم، استکینگ فرآیندی است که رمز ارز های معامله گران برای بازه زمان مشخصی در پلتفرم، صرافی یا کیف پول های دیجیتالی قفل می شوند تا علاوه بر افزایش امنیت شبکه، معامله گران ترغیب به نگهداری رمز ارز های خود در پلتفرم مبدا بشوند. در واقع قفل شدن ارز در شبکه به معنی از دست رفتن رمز ارز هایتان نیست بلکه شما می توانید پس از مدت مشخص ارز های رمز نگاری شده خود را با سودشان دریافت کنید.

در این روش هر زمان که تمایل داشته باشید می توانید ارز های خود را از حالت قفل درآورید، اما اگر زودتر از موعد تعیین شده این کار را انجام دهید هیچ سودی نصیب تان نمی شود. روش استیکینگ برای تمامی ارز های دیجیتال قابل انجام شدن نیست و تنها ارز هایی مانند کاردانو، پولکادات، مونرو، زی کش و غیره که از الگوریتم اثبات سهام یا POS استفاده می کنند قابل استیک شدن هستند. برای مثال ارز هایی مانند بیت کوین و اتریوم به دلیل ساختار اثبات کار POW، قابل استیک شدن نیستند، برای اطلاعات بیشتر در مورد استیکینگ و شناخت رمز ارز های قابل استیک، به مقاله تفاوت ماینینگ ارز دیجیتال و استیکینگ مراجعه کنید.

 

 

قوانین ورود به بایننس

برای کسب سود از استیک ارز دیجیتال در صرافی بایننس، ابتدا باید دارای حساب کاربری باشید که نکاتی در این باره وجود دارد. اولین نکته این است که استفاده از بایننس برای کاربران ایرانی به دلیل تحریم ممنوع می باشد، به همین دلیل اگر قصد شروع استیکینگ در این صرافی را دارید نباید احراز هویت کنید. همچنین باید با نرم افزار تغییر آی پی کشور های مجاز حساب کاربری خود را فعال کرده و از یک آی پی مشخص استفاده کنید، اگر هر بار با آی پی های متفاوت وارد این پلتفرم بشوید، بایننس به حساب کاربری شما مشکوک شده و ممکن است حساب را بلوکه کند و دارایی اتان از بین برود، در نتیجه دقت داشته باشید برای ورود به بایننس حتما یک آی پی مشخص تعیین کنید و از اپلیکیشن صرافی استفاده کنید.

آموزش بازیابی حساب مسدود شده بایننس

 

نحوه استیکینگ در بایننس

1. همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، از طریق اپلیکیشن Binance Exchange، به حساب کاربری خود وارد شده و به بخش Finance مراجعه کنید، سپس گزینه Locked Staking را انتخاب کنید. اگر از طریق وب سایت اصلی بایننس اقدام به استیکینگ کنید، باید بر روی Binance Earn کلیک کنید.

 

 

2. در این قسمت تمامی پروژه های قابل استیک برای شما به نمایش گذاشته می شود که می توانید بازده سود ماهانه و سالانه ای که طبق تخمین زدن بایننس به رمز ارز ها تعلق گرفته را مشاهده کرده و بر روی ارز مورد نظر خود کلیک کنید. سپس گزینه Stake Now را انتخاب کنید تا روند استیکینگ آغاز شود.

 

 

3. حالا می توانید اطلاعات مربوط به استیکینگ سهام خود را مشاهده کرده و از بازده، سود و مدت زمان های قابل استفاده اطلاعات کسب کنید.

نکته: در این بخش باید مدت زمانی که می خواهید رمز ارز های شما قفل شود را انتخاب کنید، زمان مشخص شده برای ارز ها به ترتیب 15، 30، 60 و 90 روزه است که انتخاب بازه زمانی بر عهده خودتان می باشد، هرچه رمز ارز های خود را به مدت بیشتری استیک کنید میزان پاداش و سود آن افزایش میابد.

نکته دوم: اگر بر روی یکی از تاریخ های مشخص شده کلیک کردید و با پیغام خطا مواجه شدید به این معنی است که ظرفیت استیک در بازه زمانی مورد نظر تکمیل شده، مثلا اگر میزان ظرفیت استیکینگ 90 روزه، 100 هزار نفر باشد و دقیقا 100 هزار نفر در دوره 90 روزه ارز های خود را قفل کرده باشند ظرفیت پیوستن عضو جدید به این دوره امکان پذیر نیست. در این شرایط می توانید از بازه های زمانی دیگر استفاده کرده و رمز ارز های خود را به مدت 15، 30 یا 60 روزه قفل کنید.

پس از کسب اطلاعات و تعیین نحوه استیک، بر روی Confirm purchase کلیک کنید. حال مراحل استیکینگ شما به اتمام رسیده و رمز ارز هایتان قفل شده است.

 

 

طریقه واریز سود استیکینگ بایننس

پس از گذشت بازه زمانی مشخص شده، پاداش شما به کیف پول نرم افزاری اتان واریز شده و ارز ها از حالت Locked خارج می شوند. البته پس از اتمام دوره استیکینگ، ممکن است پروسه بازیابی رمز ارز ها و واریز سود آن ها به کیف پول، بین 48 تا 72 ساعت طول بکشد که مورد خاصی نیست و در نهایت رمز ارز های شما به همراه پاداش به کیف پولتان واریز می شوند.

نکته مهم: اگر زود تر از موعد اتمام استیکینگ تصمیم به بازیابی رمز ارز های خود داشته باشید، مبلغ سود تعیین شده برای رمز ارز مورد نظر از حساب اصلی شما کسر می شود.