برخلاف بازارهای سرمایه‌ گذاری سنتی، در سال‌ های اخیر ارزهای دیجیتال به‌ عنوان فضایی رو به‌ رشد ظاهر شده‌ اند. یکی از دلایل این است که بسیاری از ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته بازده شدیدی داشته‌ اند که باعث شده است حتی از بازارهای سهام و سایر فضاهای سرمایه‌گذاری که به دلیل ثبات و اطمینان شهرت دارند، بهتر عمل کنند.
با سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، افراد می‌توانند به دارایی‌هایی دست پیدا کنند که می‌تواند چشم‌انداز بازارهای سرمایه‌گذاری را برای همیشه تغییر دهد. مهم نیست که سرمایه‌گذاری بزرگ یا اندک باشد، نمی‌توان انکار کرد که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای رشد و سود ارائه می‌دهد که به‌سادگی نمی‌توان آن را در جای دیگری یافت. در این مقاله از تتر ایران، نگاهی به ۱۰ ارزدیجیتال آینده‌دار که از دید متخصصان برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ مناسب هستند می‌پردازیم.

1. بیت کوین BitCoin (BTC)

10 ارزدیجیتال آینده‌دار در سال 2023

مطمئناً از اینکه بیت کوین را در ابتدای این لیست می‌بینید غافل‌گیر نشده‌اید.
بیت کوین اولین ارزدیجیتال است و در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. در حال حاضر بیت کوین یکی از پایدارترین و سودده‌ترین ارزهای دیجیتال است. زمانی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، تعداد کمی در مورد ارزهای رمزنگاری شده، اطلاعاتی داشتند. همین امر باعث شد که سرمایه‌گذاران زمانی که قیمت بیت کوین به‌شدت پایین بود، اقدام به خرید کنند.
شاخص‌ها این‌طور بیان می‌کنند که بهتر است بیت کوین را در سال ۲۰۲۳ تحت‌نظر داشت. باوجود روند نزولی که بیت کوین اخیراً داشته، تعداد سرمایه‌گذاران و دارندگان بیت کوین رو به افزایش است. با درنظرگرفتن اینکه بیت کوین عرضه خیلی محدودی دارد (۲۱ میلیون واحد)، این افزایش تعداد خریداران نشان‌دهنده امکان رشد بیت کوین است.

2. اتریوم Ethereum (ETH)

برترین ارزها در 2023

گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد. برخی هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند، درحالی‌که برخی دیگر خود را به‌عنوان رهبران این صنعت تثبیت کرده‌اند. یکی از ارزهای دیجیتالی که به‌خوبی خود را نشان داده است و همچنان هم پتانسیل رشد قابل‌توجهی دارد، اتریوم است.
برای اینکه پتانسیل اتریوم را مخصوصاً در این روزها درک کنید، در نظر بگیرید که به نظر می‌رسد که در نقطه هزار دلاری دارای ناحیه حمایت قوی است. که به این معناست که اگر این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳ رشد کند، برای سرمایه‌گذاران سودی تقریباً ۲۰۰ درصدی خواهد داشت.

3. بایننس کوین Binance Coin (BNB)

سرمایه‌گذاری در سال 2023

BNB توکن بومی زنجیره هوشمند بایننس، صرافی ارز دیجیتال پیشرو در حال حاضر است. این توکن یا کوین، در اکوسیستم بایننس کارایی‌های مختلفی دارد.
یکی از مزایای اصلی سرمایه‌گذاری روی BNB این است که هولدرهای این توکن فی کم‌تری در صرافی بایننس پرداخت می‌کنند. همین مسئله به‌تنهایی تقاضا برای BNB را بالا برده است.
BNB ثابت کرده است که از نظر سوددهی یکی از بهترین آلت‌کوین‌های (altcoin) موجود است. علاوه بر این، تعداد محدودی از این توکن موجود است و در حال حاضر دارای سیستم توکن سوزی خودکار است که عرضه توکن را نصف می‌کند. این سیستم کاهش تورم، باعث کاهش عرضه کلی توکن BNB شده است و به همراه بهبود بازار کریپتو، این توکن دیجیتال می‌تواند سود قابل‌ توجهی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.

4. زی کش ZCash (ZEC)

یکی از ارزهای آینده‌دار سال 2023

زی کش (ZCash) یک پروژه ارز دیجیتال است که بیشتر به‌خاطر حفظ حریم خصوصی شناخته‌شده است. فناوری این پروژه امکان پنهان کردن اطلاعات مربوط به فرستنده، گیرنده و مقدار انتقال در تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. به‌عبارت‌ دیگر، معاملات غیرقابل‌ردیابی و ناشناس را تسهیل می‌کند. فرق زی کش با پروژه‌های مشابه این است که شما می‌توانید انتخاب کنید که تراکنش‌ها پنهان شوند یا خیر. همچنین کاربران می‌توانند مشخص کنند که چه بخشی از تراکنش باید پنهان شود.
سرمایه‌گذاران زی کش می‌توانند با اطمینان خرید یا کمک‌های مالی کنند و انتخاب کنند که تراکنش‌ها شفاف یا محرمانه (پنهان) باشند. این قابلیت، موارد استفاده از زی کش را واضح می‌کند و آن را به یکی از ارزهای دیجیتال با پتانسیل بالای صعود تبدیل می‌کند.

5. ماتیک (MATIC)

ماتیک از برترین ارزهای 2023

پالیگان بزرگ‌ترین زنجیره لایه دوم اتریوم و با ارزش‌ترین راه‌حل آن است و توکن آن ماتیک (MATIC) نام دارد. پالیگان به دلیل عملکرد چشمگیر قیمت درگذشته، انعطاف‌پذیری، روند صعودی کلی قیمت و آینده امیدوارانه آن در این لیست قرار گرفته است.
پالیگان در حال حاضر در بین سرمایه‌گذاران رمزارز محبوبیت پیدا کرده است. با رخ‌دادن ادغام (Merge) اتریوم، انتظار می‌رود این شبکه حتی بیشتر هم رشد کند. علاوه بر این پالیگان در حال ایجاد شراکت برای افزایش حضور خود در بازار ارزهای دیجیتال است. ارزش توکن پالیگان (ماتیک) از ژوئن سال ۲۰۲۲ دارای رشد تقریبی ۱۸۰ درصدی بوده و اگر بتواند این رشد را حفظ کند، قیمت ماتیک می‌تواند شاهد یک ‌روند صعودی باشد.

6. سند باکس (SAND) SandBox

خرید سندباکس در سال 2023

متاورس درحال‌ رشد است و سندباکس یکی از برترین پروژه‌های آن است. سند (SAND) توکن بومی و حاکمیتی این پروژه است و خریدوفروش دارایی‌های دیجیتال در این متاورس با استفاده از این توکن امکان‌پذیر است و همچنین پذیرش روبه‌رشدی به SandBox نسبت به سایر ارزهای دیجیتال متاورس وجود دارد.
در حال حاضر توکن سند با قیمت کم‌تر و اختلاف نسبتاً زیادی نسبت به بالاترین رکورد خود در سال ۲۰۲۱ معامله می‌شود. اگر این توکن به قیمت بالای قبلی خود برسد سود بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران خود به همراه خواهد داشت و این امر آن را به یکی از سودآورترین ارزهای دیجیتال برای خرید تبدیل می‌کند.

7. کاردانو Cardano (ADA)

خرید ارز آدا در سال 2023

کاردانو (ADA) درواقع یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری است. کاردانو اغلب امن‌ترین فناوری بلاکچین امروزی شناخته می‌شود و تا قبل از ادغام اتریوم، بزرگ‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند بود که مکانیسم اجماع اثبات سهام (POS) را اجرا می‌کرد.
این پلتفرم گام‌های قابل‌ توجهی در رسیدن به دیگر قاتلان اتریوم برداشته است که با ادغام فناوری قراردادهای هوشمند در اواخر سال ۲۰۲۱ آغاز شده است. با حرکت روبه‌جلو و همان‌طور که اکوسیستم فناوری‌های بیشتری را ادغام می‌کند، انتظار می‌رود قیمت توکن آدا (ADA) شروع به اصلاح به سمت بالا کند و موقعیتی برای خرید و هودل (Hodl) کردن به وجود آورد.

8. سولانا Solana (SOL)

خرید سولانا در سال 2023

سولانا یکی از پلتفرم‌های قرارداد هوشمندی است که به‌ سرعت درحال‌ رشد است. در بیشترین پیک قیمتی آن توکن SOL حدود ۱۳۰٫۰۰۰ درصد رشد کرد درحالی‌که فقط یک سال از شروع پروژه گذشته بود. اما امروزه ارزش این توکن (مثل بقیه توکن‌ها) در واکنش به انقباض‌های مداوم بازار رمزارزها کاهش‌یافته است.
بااین‌حال نشانه‌ای از این‌که اکوسیستم سولانا رو به افت باشد دیده نمی‌شود.
چرا آن را در لیست گذاشتیم؟ به این دلیل‌که یک دارایی رمزنگاری انعطاف‌پذیر با آینده‌ای بسیار قوی است. در گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته است، به راحتی قابل دسترسی است و توکن آن به صورت وسیعی در جریان است.

9. چین لینک Chainlink (LINK)

خرید چین لینک در سال جدید

از نظر بنیادی، Chainlink در میان برترین رمزارزها مانند بیت کوین و اتریوم قرار دارد. چین لینک شباهت‌های زیادی به بیت کوین دارد که به آن پتانسیل بالایی برای بالارفتن ارزش آن در بلندمدت می‌دهد.
به‌عنوان‌مثال، chainlink مثل بیت کوین، مارکت دامیننس (Market Dominance) یا «سلطه بر بازار» خود را دارد. در حالی‌که بیت کوین بر کل بازار تسلط دارد، chainlink در بازار غیرمتمرکز اوراکل‌ها تسلط پیدا کرده است و بیش از ۶۰ درصد از این بازار را کنترل می‌کند و تقریباً تمام زنجیره‌های اصلی قراردادهای هوشمند از اوراکل‌های chainlink برای قراردادهای هوشمند خود استفاده می‌کنند. این به آن معناست که احتمال خیلی کمی وجود دارد که chainlink سلطه خود را در بازار از دست بدهد.
 به دلیل اضافه‌شدن قابلیت استیک کردن (Staking)، chainlink شانس خوبی برای تبدیل‌شدن به یک ارز دیجیتال سودآور دارد. در حالی‌که این ویژگی هنوز فعال نشده است، گمانه زنی‌هایی وجود دارد که به زودی این اتفاق خواهد افتاد. پس از فعال شدن این ویژگی می‌توانیم شاهد افزایش تعداد سرمایه‌گذاران و هولدرهای این ارز دیجیتال باشیم.

10. استوریج Storj (STORJ)

استوریج و آینده آن

Storj فضای ذخیره‌سازی ابری داده بر اساس بلاکچین را ارائه می‌دهد. برای مثال، ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی ابری سنتی دارای مرکزداده یا دیتاسنتر هستند. اما Storj اجازه می‌دهد هر شخصی فضای هارد خود را در اختیار شبکه بگذارد و یک نود (Node) ذخیره‌سازی به وجود بیاورد.
به این معنی که هرکس با هارد درایوی که الزامات Storj را داشته باشد، می‌تواند فضای ذخیره‌سازی به دیگران قرض بدهد. Storj اقداماتی انجام داده تا از امنیت داده‌هایی که به کاربران سپرده می‌شود مطمئن شود. مثلاً اینکه Storj فایل‌های کاربران را قبل از اینکه آن را آپلود کنند «رمزنگاری» می‌کند.
Storj در ازای فضای ذخیره‌سازی که کاربران در اختیار شبکه قرار می‌دهند به آن‌ها به‌عنوان پاداش توکن STORJ پرداخت می‌کند. با افزایش تقاضا برای ذخیره‌سازی در فضای ابری، Storj محصولی باکیفیت و کارآمد ارائه می‌دهد که می‌تواند فضا را متحول کند. در حال حاضر STORJ با قیمتی حدود ۰.۳ دلار معامله می‌شود که تقریباً در پایین‌ترین حد خود است و موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاران است تا از پیشرفت این فناوری برای سودمندی بهره ببرند.

کلام آخر
وقتی که در جستجوی ارزی هستید که بتواند برای شما سودآوری بالایی داشته باشد، بسیار مهم است به یاد داشته باشید که فضای دارایی‌های دیجیتال بسیار پر ریسک است. پیشنهاد می‌شود اگر قصد سرمایه‌گذاری (نه ترید) روی یک پروژه یا ار دیجیتال رادارید، حتما جزئیات آن مثل وایت پیپر، شریک‌ها، گذشته، رود مپ و ... را بررسی کنید.