بیت کوین و آلت کوین‌ ها همچنان تحت فشار هستند و در سطوح حمایتی به فروش می‌ رسند. سرمایه‌ گذاران در سال 2022 با سالی پر فراز و نشیب روبه‌ رو بوده‌ اند، چون سهام در بخش اوراق قرضه و ارز دیجیتال با افت شدیدی مواجه شد. بر اساس گزارش فایننشال تایمز (Financial Times)، از 30 نوامبر کارایی یک سبد سنتی که شامل 60 درصد سهام و 40 درصد اوراق قرضه می‌ شود، بدترین عملکرد را از سال 1932 داشته است.
اما مسئله بزرگی که ذهن سرمایه‌ گذاران کریپتو را درگیر می‌ کند این است که آیا درد بیت کوین پایان می‌یابد؟ بیت کوین که سیر نزولی را در پیش گرفته است در سال 2023 مسیر خود را تغییر می‌ دهد؟
بسیاری از تحلیلگران درباره وضعیت سهام رمزارزها در سه ماه اول سال اختلاف نظر دارند. در حالی که برخی از تحلیلگران انتظار کاهش تا 10,000 دلار را دارند، برخی دیگر افزایش تا 22000 دلار را پیش‌بینی می‌کنند.
یک شرکت تحقیقاتی و تجاری به نام Capriole Investments در آخرین خبر خود اعلام می‌کند که بیت کوین می‌تواند یک حرکت انفجاری مثل حرکت طلا در سال 1970 داشته باشد و اگر این اتفاق بیفتد، بیت کوین ممکن است طی چند سال آینده از مبلغ 600,000 دلار نیز عبور کند.
سوال بعدی این است که بیت کوین‌ها و آلت کوین‌ها می‌توانند در این زمان کم، سیر صعودی را طی کنند؟ بهتر است برای جواب به این سوال، 10 ارز دیجیتال برتر را بررسی کنیم.


BTC/USDT

BTC

بیت کوین در 28 دسامبر به زیر حمایت فوری رسید و یک سقوط وحشتناک را تجربه کرد. رسیدن سهام بیت کوین به 16,559 دلار به نفع فروشنده‌ها شد. حمایت بعدی در جهت نزولی و 16,256 دلار اتفاق افتاد. فروشنده‌ها سعی کردند در 30 دسامبر قیمت را به زیر 16,256 دلار برسانند تا بیشتر سود کنند. اما کندل‌ها نشان می‌دهند که فروشنده‌های بزرگ سعی می‌کنند این سطح را ثابت نگه‌ دارند. خریداران ممکن است که در برابر محرک‌ها مقاومت نشان دهند.
اگر قیمت از میانگین متحرک 20 روزه (16,820 دلار) کاهش یابد، احتمال شکست سد 16,256 دلار افزایش پیدا می‌کند. در این صورت BTC/USDT می‌تواند به پشتیبانی 16,000 دلار تا 15,476 دلار نیز سقوط کند. برعکس این اتفاق نیز ممکن است رخ دهد. اگر قیمت از سطح فعلی بالاتر رود، خرید در سطوح پایین‌تر پیشنهاد می‌شود. این می‌تواند باعث افزایش قیمت بین 18,000 تا 18,388 دلار شود.


ETH/USDT

ETH

اتریوم همچنان با قیمت 1,150 و 1,195 دلار مبادله می‌شود. میانگین متحرک 20 روزه (1,218 دلار) است که نشان از احساسات منفی معامله‌گران دارد. فروشنده‌ها تلاش می‌کنند که قیمت را به 1,150 برسانند. اما روند نزولی که دامن‌گیر اتریوم شده نشان می‌دهد که ممکن است ETH/USDT تا 1,075 دلار نیز سقوط کند.
خریداران در دو نوبت قبلی با موفقیت از این سطح دفاع کردند و ممکن است، دوباره این کار را انجام دهند. اگر خریداران در انجام این کار موفق شوند، احتمال می‌رود که محدوده این ارز برای چند روز دیگر بین 1,075 تا 1,352 دلار باشد.
از طرف دیگر اگر خریدارها قیمت را به زیر 1,075 برسانند این رمزارز می‌تواند به سطح بحرانی 1,000 دلار برسد و شاید تا 948 دلار نیز سقوط کند.


BNB/USDT

BNB

بایننس BNB مبادلات خود را با دلار 246 ادامه داده است. البته باید بدانید که قیمت این ارز در محدوده 250 تا 255 دلار قرار دارد و در حال مقاومت است. خریداران و فروشندگان تلاش می‌کنند قیمت این ارز را به سمتی که به نفع آن‌ها است سوق دهند.
معمولا قیمت ارزها که در این تنگنا قرار می‌گیرند، با نوسانات بسیار زیادی روبه‌رو می‌شوند. همچنین پیش‌بینی برای شکست و افت این ارزها بسیار سخت و دشوار است.
اگر خریداران بتوانند قیمت این ارز را به بیشتر از 255 دلار برسانند، ممکن است در یک مدت کوتاه به دام بیفتند. خریداران ممکن است عجله کنند تا موقعیت‌های خود را ببندند که این کار قیمت رمزارز BNB/USDT را به میانگین 50 روزه 272 دلار می‌رساند.
در مقابل اگر قیمت‌ها کاهش یابد و به زیر 236 دلار سقوط کند، ممکن است کاهش تا 220 یا حتی 200 دلار نیز برسد.


XRP/USDT

RP

در 29 دسامبر ریپل از خط حمایت برگشت اما خریدارها توانستند دوباره قیمت را به خط حمایت در 30 دسامبر برسانند. این ارز حرکت‌های زیادی دارد و شاخص قدرت نسبی آن زیر 39 است که خبر از کمترین مقاومت و در نتیجه نزول می‌دهد. اگر قیمت پایین‌تر از خط حمایتی قرار گیرد نشانگر این است که فروشنده‌ها بر خریداران غلبه کرده‌اند. پس XRP/USDT می‌تواند در ماه ژوئن قیمت 0.29 دلار را داشته باشد.
از طرف دیگر اگر قیمت از سطح فعلی بازگردد، خریداران به فروشنده‌ها غلبه کرده‌اند و ممکن است این ارز به بالای میانگین متحرک 20 روزه با مبلغ 0.36 دلار برسد. این کار می‌تواند رمزارز را به خط مقاومت نزدیک کند.


DOGE/USDT

DOGE

تلاش ضعیفی از سوی فروشنده‌ها برای حمایت از این ارز 0.07 دلاری در 29 دسامبر انجام شد. خریدارها فشار فروش را بیشتر کردند و دوج کوین را در 30 دسامبر تحت فشار بیشتری گذاشتند. بالا و پایین رفتن زیاد این ارز باعث شد که در نهایت سیر نزولی را دنبال کند. DOGE/USDT اگر نزول بیشتری داشته باشد می‌تواند حمایت 0.05 دلار را داشته باشد. اگر این حمایت از بین برود، این رمزارز می‌تواند باز هم سیر نزولی داشته باشد.
اگر خریداران از کاهش قیمت جلوگیری کنند، باید به سرعت قیمت را به بالای سطح شکست یعنی 0.07 دلار برگردانند. این کار می‌تواند فروشنده‌ها را به دام بیندازد و در نتیجه فشار کوتاهی را بر آن‌ها وارد کند. این رمزارز می‌تواند با میانگین متحرک تا 50 روز به 0.09 دلار و پس از آن به 0.11 دلار برسد.


ADA/USDT

ADA

کاردانو در 29 دسامبر به زیر خط حمایتی 0.25 دلار رسید که نشان از روند نزولی آن دارد. البته پیش‌بینی می‌شود که در چند روز آینده، این رمزارز یک افزایش داشته باشد.
خریداران در چند هفته گذشته بارها از خط حمایت و الگوی نزولی این رمزارز حمایت کردند و ممکن است بازهم این کار را انجام دهند. در این صورت خریدارها سعی می‌کنند، کاردانو را با میانگین متحرک در 20 روز به 0.27 دلار برسانند. اگر خریداران موفق شوند در نهایت این ارز نیز روند نزولی خواهد داشت.
اگر خط حمایت بازیابی نشود، نشان از کمبود تقاضا از سوی خریداران دارد. فروشنده‌ها قیمت را به زیر خط حمایت کاهش می‌دهند و ممکن است رمز ارز را به 0.20 دلار برسانند.


MATIC/USDT

MATIC

رمزارز ماتیک در محدوده بزرگ قیمتی بین 0.69 تا 1.05 دلار گیر کرده است. فروشنده‌ها قیمت را به زیر سطح حمایتی 0.75 دلار در 30 دسامبر رساندند و درها را برای افت این ارز 0.69 دلار باز کردند. در این زمان معمولا معامله‌گران در حمایت خرید می‌کنند و در زمان مقاومت می‌فروشند. بازگشت قوی از این موقعیت نشان می‌دهد که رمزارز ماتیک ممکن است برای مدتی طولانی به عملکرد خود در همین حالت ادامه دهند.
برخلاف این فرض، بازگشت ضعیف به 0.69 دلار می‌تواند فروشنده‌ها را جسورتر کند. در این حالت رمزارز می‌تواند حرکت نزولی جدیدی را آغاز کند که می‌تواند به 0.52 دلار برسد. اگر خریدارها بخواهند از این روند نزولی جلوگیری کنند باید به سرعت قیمت را بالاتر از میانگین‌های متحرک ببرند.


DOT/USDT

DOT

پولکادات با قیمت 4.35 دلار در چنگ فروشندگان است. فروشندگان در تلاش هستند که این رمزارز را در کانال 4.22 نگه دارند. در حالی که به نظر می‌رسد موفق نخواهند بود.
حمایت بعدی این ارز در سمت نزولی 4 دلار و بعد از آن 3.60 دلار است. این منطقه بین سپتامبر تا نوامبر 2020 به عنوان یک طبقه قوی عمل کرده است. از این رو ممکن است خریدارها دوباره سعی کنند، این وضعیت را ثابت نگه دارند.
در روند صعودی و به سمت بالایی که این ارز دارد، میانگین متحرک 20 روزه قیمت 4.65 دلاری نشانه قدرت آن خواهد بود. سپس پولکادات ممکن است روند نزولی طی کند که خریدارها باید مانع باشند و روند را تغییر دهند.


LTC/USDT

LTC

لایت کوین در 27 سپتامبر به پایین‌تر از میانگین‌های متحرک سقوط کرد و در روز بعد عقب‌نشینی کرد. قیمت در 29 دسامبر برگشت و به میانگین متحرک 20 روزه به 68 دلار رسید.
فروشنده‌ها سعی می‌کنند که میانگین‌های متحرک را به سطح مقاومت نزدیک کنند. اگر آن‌ها در انجام این کار موفق باشند این رمزارز می‌تواند به حمایت فوری 65 دلار برسد و تا 61 دلار کاهش پیدا کند.
باید به این موضوع توجه داشت که اگر این سطح نتواند حفظ شود، فروش می‌تواند شتاب بگیرد و به 56 دلار نیز سقوط کند.
در مقابل، اگر خریداران قیمت را بالاتر از میانگین‌های متحرک پیش ببرند، این رمزارز می‌تواند به 76 دلار صعود کند.

UNI/USDT

UNI/USDT

یونی سواپ در 28 دسامبر به زیر خط حمایت رسید که باعث عدم اطمینان بین خریداران و فروشندگان شد. خریداران سعی داشتند که قیمت این رمز ارز را به بالای نمودار برسانند در حالی که فروشندگان موضع خود را حفظ کردند. میانگین‌های متحرک نزولی این رمزارز نشان می‌دهد که وضعیت به نفع فروشندگان است.
اگر قیمت این رمزارز به زیر 4.97 دلار کاهش یابد، توقف بعدی می‌تواند در 4.71 دلار و سپس 4.60 دلار است. اگر UNI/USDT دوباره بالاتر از حد میانگین متحرک شکسته شود، دیدگاه منفی به این رمز ارز می تواند در کوتاه مدت باطل شود.